IZVOR: TV E – AUTOR:M.J. GDNUS
Evropska unija snažno podržava pravo na slobodu izražavanja i okupljanja, i ističe važnost dobro funkcionišućeg civilnog društva, saopštili su iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori za Portal ETV.
To su, kako su rekli, ključni elementi demokratskog sistema koje treba da podrže državne institucije.
– Poštovanje ovih principa važno je za evropski put Crne Gore. Očekujemo od vlasti da podstiču okruženje koje promoviše slobodu izražavanja, u kojem različite grupe mogu slobodno da izraze svoje mišljenje na nenasilan način – poručili su iz Delegacije Evropske unije.
U crnogorskoj Prijestonici 1. januara dogodio se drugi masovni zločin za nepunih dvije i po godine, kada je Aco Martinović ubio 13 osoba, među kojima i dvojicu dječaka, dva rođena brata. Šest sati kasnije se ubio.
Odgovor policije na ovu krizu bio je, kako sa stanovišta stručnjaka za bezbjednost, tako i ogromnog dijela crnogorske javnosti krajnje neadekvatan, zbog čega je neformalna studentska grupa „Kamo śutra“ organizovala proteste na Cetinju i u Podgorici. Jedan od njihovih zahtjeva je da ostvake podnesu potpredsjednik Vlade zadužen za sektor bezbjednosti Aleksa Bečići ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
To je razjarilo partiju na čijem je čelu Bečić – Demokrate, koja je danima kroz saopštenja za javnost pokušavaju da kriminalizuju studente, tvrdeći da iza njihovih zahtjeva stoji lično bivši predsjednik državeMilo Đukanović“zajedno sa svojim kriminalnim klanovima”.
Malo su „spuštili loptu“ nakon reakcije Ambasade Sjedinjenih Američkih Država koja je snažno podržala pravo na mirno, nenasilno okupljanje i slobodu izražavanja kao temeljne vrijednosti demokratskog društva, poručujući da građani ne bi trebalo da snose posljedice zbog toga.
Tako su Demokrate ublažile narativ i ubjeđivale javnost da nikada nisu saopštili da su svi okupljeni ljudi „bemaksovci, kavčani ili pristalice Demokratske partije socijalista (DPS)“.
U međuvremenu, podršku studentima iz organizacije „Kamo śutra“ i njihovim zahtjevima, osim brojnih nevladinih organizacija, dalo je i više od stotinu profesora crnogorskih univerziteta i oko 200 umjetnika i kulturnih radnika u Crnoj Gori.
Oni su stava da je krajnji momenat da se svi zabrinemo za bezbjednost građana i građanki u Crnoj Gori i da se na odgovornost pozovu rukovodioci državnih institucija u čijoj su nadležnosti bezbjednost i sigurnost građana. Takođe, pozvali su vladajuće partije da prestanu s neprimjerenim targetiranjem studenata čiji je cilj, kako su ukazali, njihovo zastrašivanje i sputavanje Ustavom zagarantovanog prava na slobodu govora i okupljanja.
Prvom protestu ispred MUP-a prisustvovalo je više hiljada ljudi. Novi je zakazan za 16. januar u 19:30 sati na istom mjestu u Podgorici, nakon ćega će okupljeni građani mirnom šetnjom doći do zgrade Vlade i ponovo pozvati na odgovornost državne funkcionere iz sektora bezbjednosti.
Takođe, Skupština Prijestonice Cetinje danas je, na zahtjev gradonačelnikaNikole Đuraškovića, održala vanrednu sjednicu i usvojila zaključke povodom tragičnom događaja u tom gradu, među kojima su smjena kompletnog rukovodstva bezbjednosnog sektora, sprovođenje nezavisne međunarodne istrage, transformisanje Odjeljenja bezbjednosti u Centar bezbjednosti Cetinje…
Najavljivani kontraprotest uoči današnje sjednice lokalnog parlamenta tzv. studentske organizacije „UM“ na kojem je trebalo da se zatraži odgovornost Đuraškovića, nije održan.