IZVOR : ANTENA M / AUTOR:M.J.
Uprkos bacanju dimne bombe u sali, članovi skupštinskog Ustavnog odbora završili su sjednicu usvajanjem zaključaka.
Odbor je donio zaključak da se raspiše oglas za izbor dvoje sudija Ustavnog suda (US) koje bira Skupština, te da se razgovara sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem da on raspiše oglas za izbor još dvoje sudija US za koje je on nadležan.
Sjednica Ustavnog odbora prekinuta je nakon što je bačena dimna bomba.
Troje sudija Ustavnog suda steklo je uslov za penziju - Dragana Đuranović, Desanka Lopičić i Budimir Šćepanović, navela je na početku sjednice poslanica Jelena Božović.
"Na sajtu Ustavnog suda postoji obavještenje iz juna da su sudije donijele odluku da se ne obavještava Ustavni odbor, što predstavlja vanredan i opasan pravni presedan, čime se derogira Ustav, a sve u cilju dužeg ostanka na funkciji sudija Ustavnog suda", kazala je Božović.
Poslanica DPS Aleksandra Vuković Kuč je kazala da su spriječili Ustavni puč koji je trebalo da se sprovede u Skupštini.
"Urota i zavjera, kojom se želi Crna Gora spriječiti u svojoj euroatlantskoj integraciji", rekla je ona, dodajući da ovo neće moći ovako.
"Zaustavite se u ovom naumi. Ovu državu još štiti Ustav, iako pokušavate to da ukinete. A u članu 154 Ustava stoji da ove razloge utvrđuje Ustavni sud, do čega nije došlo. Vi ste imali neko dopisivanje sa predsjednicom Ustavnog suda, ali predsjednica nije Ustavni sud. Nikakav dopis Ustavnog suda nijesmo dobili do ovog momenta. Zahtijevamo da odbor traži od Ustavnog suda obrazloženje i obavještenje da li je neko od sudija stekao uslove za odlazak u penziju.
Nećemo dozvoliti da se ovaj Odbor nastavi ako budete ovako brutalno kršili procedure. Jer, nastavite li ovako, to znači blokadu našeg evropskog puta", istakla je Vuković Kuč.
Božović je kazala kako Vuković Kuč želi da blokira rad Ustavnog suda, pojašnjavajući da su sudije po automatizmu stekle uslov za penziju i njihove odluke mogu biti upitne pred međunarodnim sudovima.
Poslanica PES-a Jelena Nedović je naglasila da imamo samovolju da sudije same odlučuju da ovom odboru ne dostave obavještenje da su stečeni uslovi da idu u penziju. Dodala je da je ovo je vanredna situacija.
"Troje sudija daje sebi za pravo da su oni iznad Ustava i iznad zakona. Ovdje se ne radi o sprovođenju samovolje, nego očuvanju Ustavnog poretka i onoga što zakoni jasno propisuju", kazala je ona.
Poslanik URA Filip Adžić kazao je da se ovo nikada nije dešavalo u CG.
On je kazao Jeleni Nedović da je očigledno loš pravnik i da njen kolega Darko Dragović nije na sjednici jer se kao pravnik stidi onoga što se dešava.
"Ovakvo urušavanje institucija ne poznaje CG. Da vi sebi dajete za pravo da preuzimate funkciju Ustavnog suda, jeste li svjesni šta radite? Okupatori su bolje od vas poštovali institucije", dodao je on.
Admir Adrović (BS) istakao je da, ako podrže zaključke koje je predložila Božović, mogu ući u zonu kršenja Ustava. Smatra da će ovim izazvati probleme. "Jedini izlaz je da se nastavi poziv za sedmog sudiju Ustavnog suda i da se to završi po Ustavu i tako ćemo izbjeći blokadu", smatra on.
Poslanik Mehmed Zenka tražio je dopis gdje su sudije Ustavnog suda rekle da ne treba da obavijeste Odbor o ovome o čemu danas raspravljaju.
"Nemate taj dopis, imate samo dopis predsjednice Ustavnog suda koja je donijela zaključke na osnovu svojih indicija. Mi se postavljamo iznad Ustavnog suda", rekao je on, dodajući da će sjutra i druge institucije odlučiti da naprave puč kad oni gaze institucije.
Pozvao je na spuštanje lopte, navodeći da je vlast već kršila zakone suprotno preporukama Evropske unije.
"I sad se dešava da hoćemo da gazimo Ustav. Ako se ovo desi - Crna Gora više nema zakona", dodao je on.
Poslanik Duško Stijepović iz Demokrata kazao je da se pravo ne primjenjuje nego se tumači. Što se tiče puča, nije ovo prvi put, dodao je, obraćajući se poslaniku Adžiću.
Adžić je upitao zašto se njemu obraća, na šta je Stijepović odgovorio da mu je dao šlagvort.
"Ajde, sjedi tu", rekao je Adžić, na šta mu je Stijepović odgovorio da se upristoji.
"Informacija o tome da su nastupili uslovi za penziju je informacija, nije odluka. Za troje sudija su se stekli uslovi, i tu nema dileme da s primjenjuje zakon o PIO. Ovdje je pokušaj puča dijela sudija ustavnog suda koji žele doživitno da budu u tom mandatu, ali ne mogu, žao mi je, pa kakvi god da su pravnici", rekao je Stijepović.
Dodao je da nije loša odluka da se kompromis napravi,da se donese zaključak u slučaju jedne sutkinje, a za preostale da bude zatraženo mišljenje Ustavnog suda.
Adiž je kazao da ne bi trošio riječi o pravnom znanju Stijepovića, dodajući da je partijski bot.
"Interesantmo je da o tome koliko je dobar pravnik govori to što je partijski bot, a nije ni sudija, ni tužilac, ni advokat. O njemu kao pravniku ne bih trošio riječi. Od nekoga ko sebe naziva pravnikom čujemo da se ne mora poštovati Ustav", istakao je Adžić.
Stijeović je odgovorio da kada mu Adžić kaže da nije dobar pravnik to je za njega kompliment.
"Nemojmo o tome kako smo počinjali karijeru. Ja sam karijeru počeo u advokaturi. Ako se budem interesovao da li treba da otvorim ćevabdžinicu ili neki restoran, tim ću povodom konsultovati Vas", poručio je on.
Sonja Milatović iz DPS kazala je da ovo ide na štetu države.
"Ovdje ste čuli da je demokratija vladavina većine, ne, drage kolege. Demokratija je vladavina prava. To što ste većina ne daje vam za pravo da urušavate institucije. Zakon o PIO kaže da osiguranik stiče pravo na penziju, što znači da on bira da li želi ili ne želi da ide u penziju. Zakon o radu definiše prestanak radnog odnosa po sili zakona, što znači da neko mora da ide u penziju kad stekne uslove koji su propisani ovim zakonom", rekla je ona.
Za sudije Ustavnog suda ne mogu se primjenjivati dvostruku aršini, dodala je.
Poslanik PES-a Vasilije Čarapić upitao je kako je dozvoljeno da sudija samom sebi, mjesec i po pred sticanje uslova o penziji, ukida normu Zakona o PIO.
"Ustavni sud pokrenuo je ukidanje norme kojom se definiše uslov za starosnu penziju. Nesporno je da se Zakon o radu ne primjenjuje i da su ove sudije stekle uslov za odlazak u penziju", rekao je Čarapić dodajući da su sudije spremne da suspenduju Ustav kada se radi o njihovim pravima.
Stijepović je upitao, u situaciji da sudije Ustavnog suda nikad ne donesu to mišljenje, da li oni treba doživotno da budu na toj funkciji.
Milatović je kazala da nije čula odgovor na pitanje, zašto se za jednog sudiju primjenjuje Zakon o radu, a za tri sudije sada Zakon o PIO.
"Za njih ne važi ono što je važilo za njihovog kolegu", dodala je ona.
Adžić je poručio da je nebitno da li se primjenjuje Zakon o PIO ili radu, već procedura koja nije ispoštovana.
"Dajete sebi za pravo da konstatujete nečiju smrt u ovom Odboru bez smrtovnice, nemojte da se rugate oviom Odboru. Mislim da nikom nije u interesu da urušava institucije u državi", dodao je on.
Božović se prekrstila i poručila: "ne pominjite smrt na ovom Odboru, anđeli sa svima nama".
Andrija Nikolić iz DPS je kazao da je jasno šta se krije iza ove loše namjere.
Kaže da je cilj da sistem bude blokiran, a sljedeći izbori otkazani.
"Za Gogića ne može da važi jedan princip, a za ostale drugi. Ne možete da preuzmete ingerencije Ustavnog suda, to je ustavni puč i to vam nećemo dozvoliti. Znamo odakle se ovo diktira i znamo odakle su motivi ovih akcija", dodao je Nikolić.
Poslanik Boris Pejović kazao je da je saglasan u tezi da u istoj stvari treba isto postupati.
"Ukoliko oni ne žele da pošalju obavještenje, dolazimo u situaciju da Ustavni sud ne funkcioniše. U ovom slučaju Ustavni sud bi ostao na pet sudija, imao bi kvroum. Svi smo posvećeni tomr da institucije funkcionišu, cilj na je da Ustavni sud bude na visini zadatka", rekao je Pejović.
Poslanik Boris Mugoša kaže da nastupanje razloga za prestanak funkcije utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu.
"Jedino on može da utvrdi prestanak funkcije jer tako mu Ustav nalaže, i nakon toga obavještava Skupštinu. Ustavni odbor ne može da konstatuje prestanak funkcije, Skupština ne može da raspiše javni poziv bez obavještenja od strane Ustavnog suda. Vi ne možete sa predsjednikom Crne Gore ništa da pričate, jer on može da raspiše javni poziv nakon obavještenja od strane Ustavnog suda. Ne vršite urušavanje pravnog poretka, i molim vas da Odbor ne preuzima nadležnosti koje mu Ustav ne daje", dodao je on.
Poslanik Jevto Eraković kazao je da su na sjednicu došli svi poslanici opozicije s namjerom da brane svoju državu.
"Ovdje se radi o tome da li želimo da ima reda u državi ili neko želi da uspostavi anarhiju. Danas ovdje žele da preuzmu ulogu Ustavnog suda. Ovo je ustavni puč, važno je da se ne dozvoli ova opasna namjera koja će imati nesagledive posljedice", rekao je on.
Poručio je Markoviću i Novoviću da dobro razmisle da li je ovo jedan opasan korak urušavanja nacionalne bezbjednosti Crne Gore.
Kaže da je ovdje važno da li se poštuje Ustavni sud Crne Gore.
Poslanica Slađana Kaluđerović kazala je da je DPS došao da izigrava silu, da preplaši, prijeti i slično.
"Možete da vidite šta radi DPS, i razmislite šta bi radili da se ponovo vrati na vlast. Imali ste priliku kad je Vujanović treći put bio predsjednik države, gdje ste bili tada? Zaštitnici Ustava, gdje ste bili kad je Medenica bila po treći put predsjednica Vrhovnog suda. Vidimo šta je predstavljala vaša ljubav prema državi", rekla je ona.
Nermin Abdić iz DPS kaže da postoje disonantna razmišljanja, te da očito postoji skala kojim će se mjeriti stručnost pravnika.
"Što se tiče drugih stvari, ne želim da ulazim u priču, kao što nisam siguran da bi se veći broj kolega snašao u operacionoj sali, ali želim da kažem da ovdje postoji namjera blokade Ustavnog suda, da postoje dvortuki aršini", rekao je on.
Kako je dodao, zbog namjere parlamentarne većine da bude iznad Ustava, poručujem svima da nastavak sjednice neće završiti.
"Ovakvo iživljavanje nad Ustavom Crne Gore nećemo dozvoliti", poručio je on.