AUTOR:M.J. GDNUS
Prema analizi crnogorske watchdog organizacije "Raskrinkavanje", tvrdnje koje su objavili brojni crnogorski mediji, uključujući Vijesti, Dan, RTCG, Gradski portal, Borba, IN4S i RTNK, pripisuju briselskom magazinu EU Observer sadržaj koji nije dio njihovog originalnog teksta. Ove tvrdnje odnose se na navodni stav da Crna Gora, dok je na vlasti bio Milo Đukanović, nije mogla postati članica Evropske unije, ali da je sada članstvo realno očekivati.
Šta je stvarno napisano u EU Observeru?
U analizi EU Observera pod naslovom “Šta 2025. godina donosi za EU i Balkan”, nigdje se ne pominju ni Milo Đukanović niti bivša ili aktuelna vlast Crne Gore. Tekst se fokusira na napredak Crne Gore u procesu pregovora, navodeći da je zatvaranje pregovaračkih poglavlja u decembru 2024. značajan korak i da bi 2025. godina mogla donijeti zatvaranje još sedam poglavlja.
Tako se u brojnim crnogorskim medijima, kao što su Vijesti (Arhivirano ), Dan (Arhivirano) RTCG(Arhivirano), Gradski portal (arhivirano) Borba (Arhivirano) IN4S,(Arhivirano), RTNK (Arhivirano) mogla pročitati informacija da:
“Crna Gora pod vlašću Đukanovića nije mogla u EU, a da je sada članstvo realno očekivati”.
Ova vijest pripisana je uglednom briselskom magazinu Euobserver.com, koji izvještava o evropskim poslovima.
EU Observer pohvaljuje napore Crne Gore, ali ni u jednom dijelu analize ne iznosi tvrdnje o blokadi ulaska zemlje u EU zbog bivšeg predsjednika ili političkih razloga. U tekstu se ističe da Crna Gora ima ambiciozan cilj postati članica EU do 2028. godine, te da je za ostvarenje tog cilja potrebna bliska saradnja i ubrzanje reformi.
Kako je nastala dezinformacija?
Dezinformacija je nastala prenošenjem informacija sa sajta srpske agencije Beta, koja u svom izvještaju “Analize u EU: Zapadni Balkan i dalje u čekaonici za članstvo, ali bliže vratima” sublimira navode iz više izvora, uključujući EU Observer i Politico. Beta je navela tvrdnje o stavu Savjeta EU prema Crnoj Gori dok je Đukanović bio na vlasti, ali te tvrdnje nijesu pronađene u tekstu EU Observera.
Dio crnogorskih medija je zatim te informacije prenio bez dodatne provjere, pripisujući ih EU Observeru. Na društvenim mrežama (u više objava) ova informacija je dodatno pojačana, čime je dezinformacija postala široko rasprostranjena.
U objavljenoj analizi, naslova “Šta 2025. godina donosi za EU i Balkan” (arhivirano) ističe se da pored trenutnih država članica, Brisel može da prepozna i nagradi napredak koji je Crna Gora postigla u poslednjim godinama postavljanjem datuma za njen pristup bloku.
“Sa ambicioznim ciljem Crne Gore da postane članica do 2028. godine, i EU i Crna Gora će morati brzo da djeluju kako bi ovaj cilj proširenja postao stvarnost, ali to je svakako moguće. Nakon što su u decembru 2024. godine zatvorena tri pregovaračka poglavlja (prva poglavlja zatvorena posle sedam godina), a očekuje se da će se tokom 2025. godine zatvoriti još sedam poglavlja, Brisel može da pokaže da proširenje i dalje ostaje ostvariv cilj za Balkan”, navodi se u analizi.
Piše i da “dok Jadranska zemlja, nastavlja svoje ambiciozne reforme, Brisel ne bi trebalo da propusti šansu da adekvatno pripremi i sebe i svoju buduću članicu za pristupanje bloku”.
“Štaviše, pružanjem ciljanog datuma zajedno sa pripremom konačne pravne dokumentacije za pristupanje, Brisel može da istakne svoju obnovljenu posvećenost proširenju unutar trenutnog mandata Komisije. Pružajući neophodnu podršku i podsticaj naporima Crne Gore za pristupanje tokom 2025. godine, druge zemlje kandidatkinje na Balkanu će dobiti priliku da vide pristupanje bloku kao realnu mogućnost, uz pravi politički kapital sa svih strana”, navodi se u dijelu teksta o Crnoj Gori.
"Raskrinkavanje" je utvrdilo da se ovi navodi ne nalaze u originalnom tekstu evropskih medija.
"Dakle, ni u jednom dijelu teksta, ne pominju se ni aktuelne, ni bivše vlasti, već se pohvaljuje napredak koji je postigla zemlja u prethodnoj godini. Takođe se personalno ne pominje ni Đukanović, niti bilo koji drugi crnogorski političar", navodi se u analizi.
Ocjena Raskrinkavanja
"Raskrinkavanje" je objave u crnogorskim medijima ocijenilo kao dezinformaciju. Ova kategorija se odnosi na medijske izvještaje koji koriste poznate činjenice, ali ih interpretiraju na obmanjujući način, izvodeći netačne zaključke i usmjeravajući čitatelje na pogrešne zaključke.
U ovom slučaju, mediji su iznijeli tvrdnje koje nijesu bile prisutne u analizi EU Observera, čime su kreirali narative koji se ne zasnivaju na provjerenim činjenicama.