IZVOR: DW – AUTOR:M.J. GDNUS
Iako je i u programu stranke Alternativa za Njemačku (AfD), o kojem će se raspravljati ovog januara, na prvom mjestu politika zaustavljanja migracije i useljavanja, tu je i rečenica: „Smatramo neophodnim da Njemačka napusti Evropsku uniju i uspostavi novu Evropsku zajednicu."
Ta „zajednica" bi bila nešto kao „Evropa raznih nacija", u kojoj bi postojalo tek zajedničko tržište i koja bi zastupala „zajedničke ekonomske i političke interese". AfD ne želi niti zajedničku valutu euro, makar i u manifestu priznaju kako bi oštar rez bio kontraproduktivan i predlažu nove pregovore o stvaranju nekakve mjenjačke unije.
No ono što je središnji zahtjev jest težnja da se građani Njemačke izraze o članstvu u Europskoj uniji. Zapravo, to Nijemci nikad nisu imali prilike reći na referendumu, makar bi to bilo i pravno prilično upitno: i po Ustavu se Njemačka određuje kao članica EU, što znači da bi trebalo mijenjati i temeljni dokument njemačke demokracije.
Negodovanje protiv zajedničke valute i Evropske unije je stara priča među pristašama AfD i pogotovo je bila glasna u doba dužničke krize, koja je pogodila Grčku i neke druge države juga Evrope. No i vrh AfD-a poznaje činjenicu, po kojoj je članstvo u EU važno građanima Njemačke . U ispitivanjima zaklade Konrad Adenauer, 87% građana Njemačke bi se i na referendumu izjasnilo za ostanak u EU.