IZVOR: N1-AUTOR:M.J. GDNUS
Normalizacija odnosa Kosova sa Srbijom preduslov je da Kosovo dobije status kandidata i započne proces članstva u Evropsku uniju (EU), izjavila je Marta Kos, komesarka Evropske unije za proširenje. Ona je uoči današnje posjete Beogradu rekla i da su zahtjevi studenata ono što od vlasti u Beogradu traži i Brisel u pregovorima o članstvu.
Kosovo je podnijelo zahtjev za članstvo u EU 15. decembra 2022. godine i sada ostaje jedina zemlja u regionu koja još nema status zemlje kandidata.
U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE), vođenom u Pragu, Marta Kos iznosi očekivanja da bi do kraja njenog mandata na mjestu komesarke u Evropskoj komisiji, funkcija na koju je stupila prije sedam mjeseci, Crna Gora i Albanija mogle postati članice Evropske unije.
Govoreći o mogućnosti razgovara sa Miloradom Dodikom, pro-ruskim predsjednikom entiteta Republika Srpska, Kos navodi da je „teško razgovarati sa nekim ko radi protiv interesa svoje zemlje“.
Sa ovom političarkom iz Slovenije RSE je razgovarao uoči njene posjete Srbiji.
U tu državu dolazi u trenutku političke krize pokrenute prije šest mjeseci nakon obrušavanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu i pogibije 16 ljudi, te protesta protiv korupcije koji su uslijedili, najprije studentskih, a potom i masovnih protesta građana.
RSE: Idete za Srbiju. Plašite li se da će vaša posjeta biti shvaćena neka vrsta podrške predsjedniku Aleksandru Vučiću koji je sada u velikim problemima s obzirom sve one koji protestuju širom zemlje?
Kos: Srbija sada ima novu vladu i prvo ću se sastati sa novim premijerom, jer Srbija zaista mora da ispuni obećanja. Riječi nisu dovoljne. Zato svoju misiju ili posjetu tamo vidim kao zaista značajan napor da se Srbija vrati na evropski put.
I neću se sastati samo sa predstavnicima Vlade, ne samo sa predsjednikom. Sastaću se sa predstavnicima organizacija civilnog društva, sa kojima sam stalno u kontaktu. Sastaću se sa studentima.
Dakle, nije laka situacija, ali zapravo ono što demonstranti zahtijevaju od srpske vlade je isto što Evropska komisija zahtijeva od Srbije da ispuni u procesu pregovora.
To su vladavina prava, borba protiv korupcije, javne nabavke, medijsko zakonodavstvo, izborno zakonodavstvo.
Dakle, Srbija je mnogo obećala u decembru u takozvanom nezvaničnom dokumentu (non-paper), tako da ćemo sada morati da provjerimo da li ispunjavaju ono što su obećali.
I zapravo, volim da kažem da sam najveći pristalica demonstranata, jer ako je Srbija ozbiljna u vezi sa putem ka EU, a oni mi kažu da jeste, moraće da ispuni obećanja.
RSE: Ali demonstranti su istovremeno bili veoma kritični prema Briselu, smatrajući da je Brisel bio previše slab, previše krotak kada je u pitanju kritika Vlade. Šta kažete na to?
Kos: Već pet mjeseci sam komesarka, tako da jesam bila kritičar, ali sam se sastala i sa gospodinom Vučićem, jer mislim da dijalog mora da postoji. A biti zemlja kandidat ili se pretvarati, podnijeti zahtjev za članstvo, znate, to je izbor.
I oni su izabrali, Srbija je izabrala ovaj put. Ali ovaj izbor EU ili postajanje članom EU, dolazi sa odgovornošću, dolazi sa obavezama. A onda moramo biti u kontaktu.
I nadam se da će nova vlada ispuniti očekivanja. U posljednjih nekoliko mjeseci ili godinu dana ispunjenje obaveza nije bilo dobro.