AUTOR:M.J. GDNUS
Studenti Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu blokirali su danas rad ove visokoškolske ustanove.
Blokada na FTN-u počela je petnaestominutnom tišinom u 11.52h, što je vrijeme kada se 1. novembra obrušila nadstrešnica Željezničke stanice u Novom Sadu, pri čemu je stradalo 15 osoba, a teško povrijeđene dvije.
Kako je javila reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), čitavim kampusom Univerziteta u Novom Sadu zavladao je muk.
Bio je to najveći skup studenata u ovom gradu od kada su blokade fakulteta počele.
Pored studenata FTN-a, poštu stradalima odali su i studenti Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Oni su ispred fakulteta stajali u tišini i držali imena stradalih, prenosi RSE.
Nakon odavanja pošte stradalima, studenti FTN-a ušli su u zgradu fakulteta i započeli blokadu ove ustanove.
Nisu davali izjave, ali su najavili da će održati plenum u ponedjeljak u 19 časova.
Pred blokadu fakulteta su kratko poručili da osuđuju svaku vrstu nasilja i politizacije studentskih protesta.
Oni su potom stavili katanac na glavni ulaz fakulteta.
Tako su se priključili blokadama na više desetina fakulteta, u četiri univerzitetska grada u Srbiji – Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu.
Zahtjevi studenata koji blokiraju fakultete su objavljivanje tajne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su uslijedili poslije nesreće.
Od Ministarstva unutrašnjih poslova zahtijevaju krivične prijave protiv onih koji su fizički napadali studente i profesore na protestima.
Žele i hitnu potvrdu njihovog identiteta, kao i razrješenje s javnih funkcija ukoliko ih obavljaju.
Među zahtjevima je i povećanje izdvojenih sredstava za državne fakultete za 20 odsto.
Dan prije najavljene blokade, poslovodstvo i predstavnici studenata FTN-a saopštili su da se protive ometanju redovnog rada ove ustanove.
Kako piše u saopštenju, objavljenom 8. decembra, FTN izražava "duboko neslaganje sa izazivanjem haosa i ometanjem redovnog procesa rada".
Dodaje se da bi bilo kakvo ometanje aktivnosti imalo "ogroman negativan uticaj na studente, zaposlene i cjelokupnu organizaciju rada".
"Nepovredivost akademskog prostora jasno je definisana Zakonom o visokom obrazovanju i Univerzitet nije mjesto za bilo kakve političke debate", piše.
Sa FTN-a su podsjetili i da je fakultet prostor otvoren za sve, "bez obzira na lične ili političke stavove".
"Svaki oblik nasilja, ometanja rada ili blokade aktivnosti narušava principe zajedništva i suprotan je vrijednostima akademske zajednice. Takvi postupci otežavaju ostvarivanje misije obrazovanja i istraživanja i u suprotnosti su sa zakonima Republike Srbije", piše u saopštenju.
Takođe se dodaje da je 1. novembra, kada se i dogodila nesreća u Novom Sadu, javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u ovom gradu izdao naredbu za građevinsko vještačenje u vezi sa okolnostima pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici i za vještaka naimenovao FTN.
Kako piše u saopštenju, odmah nakon toga tim veštaka je izlaskom na lice mjesta započeo proces vještačenja i zaključno sa 20. novembrom predao nalaz i mišljenje vještaka Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu.
"Napominjemo da je u okviru same naredbe za građevinsko vještačenje, jasno navedeno da činjenice do kojih se došlo tokom vještačenja predstavljaju tajnu, po naredbi Tužilaštva, a sa ciljem pravilnog i neometanog vođenja postupka", piše FTN.
Saopštenje je podržao i dekanski kolegijum ovog fakulteta i donio odluku da se sve radne i nastavne aktivnosti odvijaju nesmetano.
Šta kaže Rektorat Univerziteta u Novom Sadu?
U blokadi su već Filozofski, Pravni i Prirodno-matematički fakultet, kao i Akademija umetnosti u Novom Sadu.
Iz Rektorata i dekanskog kolegijuma Univerziteta u Novom Sadu poručili su da su blokade "nedopustive" i da fakulteti "moraju ostati otvoreni i funkcionalni za sve studente i profesore".
"Svaki oblik nasilja ili blokade rada fakulteta je nedopustiv i suprotan vrijednostima za koje se akademska zajednica zalaže", piše u saopštenju objavljenom u nedjelju.
Dodaje se da je Univerzitet mjesto koje pripada svima, "bez obzira na politička uvjerenja".
Podrška studentima u Novom Sadu stigla je sa Odsjeka za anglistiku i Odsjeka za medijske studije na Filozofskom fakultetu.
Blokada ovog fakulteta je "izraz opšte solidarnosti akademske zajednice sa društvom koje već nedjeljama traži odgovornost za ubijene na Željezničkoj stanici", saopštili su iz Odsjeka za medijske studije.
Nesreća se dogodila svega nekoliko mjeseci nakon svečanog otvaranja stanice poslije trogodišnje rekonstrukcije.
Predstavnici vlasti osuđuju proteste i blokade, optužujući predstavnike opozicije za izazivanje nereda.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i bivši ministar građevinarstva i saobraćaja Goran Vesić, koji je poslije nekoliko dana pušten iz pritvora.