WORLD NEWS FOR MONTENEGRO DIASPORA
Choose language:
14-Dec-2024
Početna USA

Tramp obećava ukidanje „veoma skupog“ ljetnjeg računanja vremena

AUTOR:M.J.GDNUS
Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da želi da ukine ljetnje računanje vremena (DST), tvrdeći da je „nepraktično“ i „veoma skupo“ za Amerikance.

U objavi na svojoj platformi Truth Social, Tramp je rekao da DST ima „malu, ali jaku podršku, koju ne bi trebalo da ima“ i da će njegova Republikanska partija raditi na ukidanju ovog sistema.

DST je praksa pomjeranja kazaljki unaprijed za jedan sat u proljeće i vraćanja za jedan sat unazad u jesen, kako bi se bolje iskoristila prirodna dnevna svjetlost.
Prema istraživačkom centru Pew, ova praksa se primjenjuje u trećini zemalja svijeta, uključujući većinu Evrope. Međutim, neki u SAD već dugo zagovaraju ukidanje ove tradicije, prenosi BBC.

Zagovornici standardnog vremena tvrde da ono pogoduje zdravlju, jer omogućava više jutarnjeg svijetla, čime se poboljšavaju ciklusi spavanja tokom mračnijih večeri. Takođe, smatraju da DST može poremetiti ritam spavanja.

S druge strane, pristalice trajnog ljetnjeg računanja vremena tvrde da svjetlije večeri, naročito za one koji se vraćaju s posla ili škole, smanjuju kriminal, štede energiju i čak spašavaju živote smanjenjem broja saobraćajnih nesreća. Obje strane smatraju da bi njihova opcija bila bolja za ekonomiju.

Trampov plan nije prvi pokušaj da se promijeni dvogodišnji sistem sezonskog pomjeranja satova u SAD. Uvođenje trajnog ljetnjeg računanja vremena bilo je cilj zakona iz 2022. godine, koji je prošao u Senatu pod kontrolom demokrata. Međutim, Zakon o zaštiti sunčevog svijetla (Sunshine Protection Act), koji je predložio republikanski senator Mark Rubio, nikada nije stigao na potpis predsjednika Džoa Bajdena. Rubio je od tada izabran od strane Trampa za sekretara države u njegovoj budućoj administraciji.

SAD su prvi put počele da pomjera satove sezonski 1918. godine, tokom Prvog svjetskog rata, kako bi se uštedilo gorivo. Ova praksa nije bila popularna među farmerima i ukinuta je nakon rata. Međutim, ljetnje računanje vremena ponovo je uvedeno tokom Drugog svjetskog rata i postalo je trajno 1966. godine, uz mogućnost da pojedine savezne države ne učestvuju. Havaji i većina Arizone trenutno ne primjenjuju promjene vremena prema DST-u.

Kako navodi BBC, istraživanje profesora Žoana Kosta-i-Fonta sa Londonske škole ekonomije pokazalo je da DST ima „štetne posledice na san, fizičko zdravlje, umor, stres i mentalno zdravlje“. Studija prof. Kosta-i-Fonta otkrila je da bi ukidanje DST-a, u novčanim terminima, dovelo do povećanja ekonomskog outputa od 754 eura po osobi godišnje.

Zemlje koje su ukinule ovu praksu uključuju Meksiko, koji je to učinio 2022. godine, iako se DST i dalje primjenjuje u oblastima blizu granice sa SAD zbog ekonomskih i logističkih razloga. Jordan je iste godine ukinuo praksu. Druge zemlje, poput Turske i Rusije, uvele su trajno ljetnje računanje vremena u protekloj deceniji. Istraživanje Univerziteta Monmut pokazalo je da oko dvije trećine ljudi u SAD želi da DST postane trajno.

German Daily News - All Rights Reserved ©