AUTOR:M.J. GDNUS
Prekid vatre između Izraela i Irana djeluje kao da će potrajati nakon što je predsjednik SAD Donald Tramp kritikovao obje strane zbog kršenja dogovora. Izrael je optužio Iran za lansiranje raketa, što je Iran negirao, a obje strane su se saglasile da će poštovati primirje ako bude obostrano poštovano.
Izvještaj američke obavještajne službe pokazao je da su Trampovi napadi na iranske nuklearne objekte izazvali ograničenu štetu, usporivši nuklearni program za nekoliko mjeseci, što je suprotno Trampovoj tvrdnji o potpunom uništenju. Tramp je odbacio taj izvještaj kao neistinit.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu proglasio je kampanju protiv Irana istorijskom pobjedom, ali je naglasio da će vojne akcije biti nastavljene ako Iran obnovi svoj nuklearni program, ističući posvećenost Izraela da porazi Hamas i oslobodi talce u Gazi.
Tramp: Vašington će pregovarati sa Iranom nakon američke „pobjede“
Predsjednik SAD Donald Tramp pozdravio je brz kraj rata između Irana i Izraela i najavio da će Vašington vjerovatno tražiti od Teherana obavezu da okonča svoje nuklearne ambicije tokom razgovora sa iranskim zvaničnicima naredne sedmice.
Tramp je rekao da je njegova odluka da podrži izraelske napade na iranske nuklearne objekte, koristeći moćne bombe koje probijaju bunkere, dovela do završetka sukoba, nazvavši to „pobjedom za sve“.
„Bio je to snažan udar. Totalno uništenje“, rekao je, odbacujući prvu procjenu američke Odbrambene obavještajne agencije da je Iran usporen u razvoju nuklearnog oružja tek za nekoliko mjeseci.
Govoreći u Hagu, gdje je prisustvovao NATO samitu, istakao je da ne vidi da će Iran ponovo nastaviti razvoj nuklearnog oružja. Teheran je decenijama odbacivao optužbe zapadnih zemalja da želi nuklearno naoružanje.
„Sastaćemo se sa njima naredne sedmice, sa Iranom. Možda ćemo potpisati neki sporazum. Ne znam. Meni nije ni toliko neophodno“, kazao je Tramp.
Nervozni Iranci i Izraelci pokušavali su da se vrate u normalan život nakon najžešćeg sukoba između ovih dviju strana.
Izraelska nuklearna agencija procijenila je da su napadi „zaustavili iranski razvoj nuklearnog oružja za mnogo godina“. Bijela kuća je takođe podijelila ovu ocjenu, mada je Tramp rekao da se ne oslanja isključivo na izraelske obavještajne podatke.
Bio je uvjeren da će Teheran izabrati diplomatski put ka pomirenju.
„Reći ću vam, posljednje što sada žele je da obogaćuju bilo šta. Žele da se oporave“, rekao je.
Ako Iran pokuša da obnovi nuklearni program, „to mu nećemo dozvoliti. Prije svega, vojno nećemo“, dodao je, uz napomenu da vjeruje kako će na kraju uspostaviti neku vrstu odnosa sa Iranom da riješe problem.
Šef UN-ove agencije za nuklearnu energiju Rafael Grosi odbacio je „pješčani sat“, pristup procjeni štete iranskog nuklearnog programa, gledajući to samo kroz mjesece potrebne za obnovu, jer smatra da je potrebna dugoročna strategija.
„Tehnološko znanje i industrijski kapaciteti postoje, to niko ne može osporiti. Moramo raditi s njima“, rekao je Grosi. Njegov prioritet je povratak međunarodnih inspektora u iranske nuklearne objekte, što je jedini način da se precizno utvrdi njihovo stanje.
Tramp: Ne vjerujem da će Iran i Izrael ponovno krenuti jedni na druge
Američki predsjednik Donald Tramp, nakon sastanka sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim na marginama NATO samita, započeo je svoje obraćanje javnosti zahvalom Nizozemskoj na domaćinstvu samita i pohvalama američkoj vojsci.
Ponovo je istakao američke napade na iranska nuklearna postrojenja – čiji je uspjeh doveden u pitanje – nazivajući ih „uništenjem“.
„Ova nevjerovatna demonstracija američke snage otvorila je put ka miru kroz istorijski sporazum o prekidu vatre kasno u ponedjeljak“, rekao je.
Nastavio je da naglašava svoju ulogu u posredovanju prekida vatre između Izraela i Irana.
„Mi to zovemo Dvanaestodnevni rat. Razgovarao sam sa nekoliko ljudi i jednostavno mi je to zvučalo kao pravo ime. Bio je to 12-dnevni rat“, dodao je.
„I vjerujemo da je sada gotovo. Ne mislim da će ponovo krenuti jedni na druge. Mislim da se to neće desiti.“
Dodao je i da su Sjedinjene Američke Države „ponovo potvrdile kredibilitet američkog odvraćanja“, koje je, kako kaže, „jedinstveno“.
Američki predsjednik Donald Tramp potom je odgovorio na pitanje CNN-a, koji, podsjetimo, naziva „lažnim vijestima“.
Na pitanje da li se oslanja na izraelsku obavještajnu službu za procjenu učinka američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, Tramp je direktno odgovorio: „Ne.“
„Prikupili smo dodatne obavještajne podatke i razgovarali smo sa ljudima koji su vidjeli lokaciju. Lokacija je uništena, i vjerujemo da je sve nuklearno što je bilo tamo sada pod ruševinama. Nisu uspjeli ništa da iznesu,“ dodao je.
Američki ministar odbrane: Iranski nuklearni program je uništen
Ministar odbrane SAD-a Pit Hegset izjavio je u svom govoru da je iranski nuklearni program „uništen“ nakon američkih napada. Hegset je kritikovao američki obavještajni izvještaj koji sugeriše da taj program možda ipak nije uništen, suprotno tvrdnjama predsjednika Donalda Trampa i njegovih saradnika.
On je naveo da je izvještaj označen kao „slabo povjerljiv“ jer je „sav dokaz zakopan ispod planine, devastiran i uništen“.
„Dakle, ako želite da procijenite šta se dogodilo u Fordou, bolje vam je da uzmete veliku lopatu i kopate veoma duboko, jer je iranski nuklearni program uništen, a neko, negdje, pokušava da nešto pusti u javnost i kaže 'oh, to je slabo povjerljivo',“ rekao je Hegset.
„Zato su odmah sjeli za pregovarački sto, jer su njihove nuklearne sposobnosti unazađene više nego što su ikada mislili da je moguće, zahvaljujući hrabrosti vrhovnog komandanta koji je vodio naše snage, uprkos onome što lažne vijesti žele da predstave,“ dodao je.
Iranski parlament usvojio zakon o obustavi saradnje Iranski parlament usvojio je danas zakon kojim se obustavlja saradnja sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA), objavio je državni medij Nournews.
Ova odluka dolazi nakon vazdušnih sukoba sa Izraelom, u kojima je višegodišnji protivnik Irana poručio da želi spriječiti Teheran da razvije nuklearno oružje.
Zakon, koji još mora da odobri Savjet čuvara ustava, tijelo koje nije izabrano na izborima, predviđa da svaka buduća inspekcija od strane IAEA-e mora biti odobrena od strane Vrhovnog savjeta za nacionalnu bezbjednost.
Predsjednik parlamenta Mohamad Baker Kalibaf izjavio je za državne medije da će Iran ubrzati svoj civilni nuklearni program.
Teheran negira da pokušava da razvije nuklearno oružje i tvrdi da je rezolucija IAEA-e usvojena ovog mjeseca – kojom se Iran proglašava krivim za kršenje obaveza o neširenju nuklearnog oružja – otvorila put izraelskim napadima.
Qalibaf je rekao da IAEA nije čak ni pokušala da osudi napad na iranske nuklearne objekte, i da je "prodala svoj međunarodni kredibilitet".
On je dodao: „Zbog toga će Iranska organizacija za atomsku energiju obustaviti saradnju sa Agencijom sve dok se ne garantuje bezbjednost naših nuklearnih postrojenja, a mirnodopski nuklearni program zemlje će se nastaviti ubrzanim tempom“.
Ove sedmice, parlamentarni Odbor za nacionalnu bezbjednost odobrio je osnovne smjernice zakona. Portparol odbora rekao je da će zakon suspendovati postavljanje nadzornih kamera, inspekcije i slanje izvještaja IAEA-i.
IAEA se još nije oglasila povodom usvajanja ovog zakona u iranskom parlamentu.