WORLD NEWS FOR MONTENEGRO DIASPORA
Choose language:
05-Nov-2024
Početna USA

UDARNA VIJEST - UŽIVO- SAD biraju predsjednika: Obavještajci upozoravaju da se Rusija miješa; U dijelu Pensilvanije produženo glasanje

AUTOR:M.J. GDNUS

Amerikanci danas izlaze na 60. predsjedničke izbore u svojoj istoriji, a cijeli svijet čeka njihov neizvjestan ishod koji će uticati na niz globalnih sukoba i kriza. Kamala Haris i Donald Tramp vode najneizvjesniju bitku za Bijelu kuću u istoriji američkih izbora. Istovremeno se u SAD-u bira i novi saziv Kongresa i trećina Senata.

17:32 Tehnički problemi u Pensilvaniji

Vrijeme za glasanje produženo je u okrugu Kambrija u Pensilvaniji, nakon što je "softverski kvar" otežao glasačima skeniranje glasačkih listića, saopštila je Kancelarija okružnih komesara.

Izborni zvaničnici u okrugu naglašavaju da "kvar ne bi trebalo da obeshrabri birače od glasanja na njihovim biračkim mjestima."

16:35 Glasao Trampov kandidat za potpredsjednika

Republikanski kandidat za potpredsjednika Džej Di Vens glasao je u Sinsinatiju u Ohaju.

16:33 Donald Tramp planira da cio dan provede na Floridi, gdje se očekuje da će glasati.

15:58 Redovi ispred biračkih mjesta širom Amerike

Na jednom biračkom mestu u Filadelfiji, u Pensilvaniji, već se stvorio dugačak red birača u roku od pola sata nakon otvaranja.

Ista situacija je i na biračkom mestu u Vilmingtonu u Sjevernoj Karolini.

11:49 Otvorena birališta u Vermontu, kreće izborni dan

Prošlo je pet sati ujutro na istočnoj obali Amerike, što znači da su otvorena birališta u Vermontu i da je izborni dan u SAD-u u toku.

Tokom sljedećih nekoliko sati, više će država slijediti taj primjer dok Sjedinjene Američke Države bude birale svog sljedećeg predsjednika. Uskoro otvaranje birališta u državama Njujork i Virdžinija.

10:11 Američki obavještajci: Rusija pokušava da potkopa povjerenje glasača u poštenje izbora

Šefovi američkih obavještajnih službi upozoravaju da, kako navode, strani neprijatelji, uključujući Rusiju, sprovode operacije kako bi "potkopali povjerenje javnosti u poštenje američkih izbora i podstakli podjele među Amerikancima".

U zajedničkoj izjavi, Kabinet direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI), FBI i Agencija za kibernetičku bezbjednost i bezbjednost infrastrukture rekli su da grupe povezane s Rusijom podstiču nasilje protiv izbornih zvaničnika i ponavljaju lažne tvrdnje o prevari glasača.

Agencije navode da su "ruski akteri uticaja" nedavno objavili članak u kojem lažno tvrde da zvaničnici u ključnim državama planiraju da lažiraju predsjedničke izbore tako što će ubaciti glasačke kutije. ODNI dalje kaže kako očekuje da će se ti napori intenzivirati u narednim danima. Takođe se optužuje Iran da je "značajna prijetnja stranog uticaja" SAD-u.

Teheran i Moskva negirali su pokušaje ometanja izbora.

09:27 Najnovije ankete za američke izbore: Gdje vodi Tramp a gdje Haris

Trka u neizvjesnim državama između bivšeg predsjednika Donalda Trampa i potpredsjednice Kamale Haris je praktično neizvjesna, jer poslednje ankete prije izbora, u nedjelju i ponedjeljak, pokazuju da su kandidati izjednačeni u sedam ključnih država – a presudna Pensilvanija je gotovo u potpunom egalu.

Pensilvanija: Situacija gotovo da ne može biti bliža – Haris vodi sa 0,2 poena prema prosjeku ponderisanih anketa sajta FiveThirtyEight. Kandidati su izjednačeni na 48% prema anketama New York Times/Siena i Morning Consult, dok Tramp vodi sa 49%-48% prema Emerson Collegeu, ali YouGov pokazuje da Haris vodi sa 48%-46%.

Nevada: I ovdje je mrtva trka – Tramp vodi sa 0,3 poena u proseku na sajtu FiveThirtyEight, ali anketa Times/Siena pokazuje da Haris vodi sa 49%-46%, a YouGov sa 48%-47%, dok Emerson pokazuje izjednačenje na 48%.

Džordžija: Tramp ima minimalnu prednost – vodi sa 0,7 poena u prosjeku prema FiveThirtyEight, kao i sa 50%-49% prema anketi Emersona, 50%-48% u anketi Morning Consulta i 48%-46% prema YouGov-u, dok Times/Siena pokazuje da Haris vodi sa 48%-47%.

Sjeverna Karolina: Još jedna tijesna prednost za Trampa – vodi sa 0,9 poena prema podacima FiveThirtyEight, kao i sa 49%-48% prema Emersonu, 49%-47% prema Morning Consultu i 48%-47% prema YouGov-u, iako anketa Times/Siena pokazuje prednost Haris od 48%-46%.

Mičigen: Haris ima blagu prednost u okviru statističke greške – vodi sa jednim poenom prema FiveThirtyEight, sa 50%-48% u Emersonovoj anketi, 49%-48% prema Morning Consultu i 47%-45% prema YouGov-u, dok su kandidati izjednačeni na 47% prema Times/Siena.

Viskonsin: Haris ima blagu prednost – vodi za 1,1 poen prema FiveThirtyEight, i ima prednost od 48%-45% prema YouGov-u i 49%-47% prema Times/Siena, dok su kandidati izjednačeni na 49% prema Emersonu, a Morning Consult pokazuje minimalnu prednost za Trampa.

Arizona: Ovo je najveća prednost u nekoj od neizvjesnih država, iako je i dalje vrlo blizu – Tramp vodi sa 2,2 poena u prosjeku prema FiveThirtyEight, kao i sa 49%-45% prema Times/Siena, 50%-48% prema Emersonu i 48%-47% prema YouGov-u, dok Morning Consult pokazuje izjednačenje na 48%.

08:17 Rezultati iz malog američkog sela: Haris 3, Tramp 3

Glasači u američkom selu Diksvil Noč otvorili su izborni dan u prvim minutima utorka s izjednačenim brojem glasova, odražavajući nevjerojatno tijesne nacionalne ankete u trci za Bijelu kuću. Kamala Haris i Donald Tramp dobili su po tri glasa u malenoj zajednici u sjeveroistočnoj državi Nju Hempšir koja decenijama započinje dan izbora u prvoj minuti utorka - nekoliko sati prije otvaranja glasačkih mjesta u ostatku zemlje.

Izborni zakoni u Nju Hempširu dopuštaju opštinama s manje od 100 stanovnika da otvore biračka mjesta u ponoć i da ih zatvore kada svi registrovani birači ispune svoju građansku dužnost.

07:23 Zašto baš utorak u novembru?

Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsjednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedjeljka u novembru. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je odabir novembra omogućavao mnogim Amerikancima da stignu na birališta nakon jesenje sjetve i prije zime. A pošto je nedjelja bila božji, a srijeda sajmišni dan, izbor je pao na utorak.

07:00 Neizvjesna utrka

Američki birači su gotovo rovovski podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trampa i demokratkinje Kamale Haris, a ankete pokazuju neizvjesnu trku.

Tramp, 78-godišnji republikanac, milijarder i bivši predsjednik, tokom kampanje je preživio dva pokušaja atentata, samo nekoliko sedmica nakon što ga je porota u Njujorku proglasila krivim zbog krivotvorenja dokumenata, čime je postao prvi bivši američki predsjednik osuđen za krivično djelo.

Haris je u julu neočekivano postala kandidatkinja svoje stranke i time dobila priliku da postane prva američka predsjednica, nakon što je aktuelni predsjednik Džo Bajden odustao od trke poslije lošeg nastupa u debati i pritiska stranke da se povuče.

Ankete pokazuju da je dvoje kandidata izjednačeno na nacionalnom nivou, ali i u 'prevrtljivim' saveznim državama, tzv. swing states.

Ove godine ih je sedam - Pensilvanija, (19 elektora), Džordžija i Sjeverna Karolina (po 16), Mičigan (15), Arizona (11), Viskonsin (10) i Nevada (6). U svima njima kandidati su po anketama unutar statističke greške.

Po većini američkih medija, Haris ima dosad gotovo sigurnih 226 elektora, a Tramp 219.

Više od 77 miliona Amerikanaca već je dalo svoj glas, no izborni dan pokazaće čija je kampanja bila uspješnija u motivaciji za izlazak na birališta.

Pobijedi li u sve tri neizvjesne države tzv. radničkog Pojasa rđe (Rust Belt), Pensilvaniji, Mičiganu i Viskonsinu, Kamala Haris postaće predsjednica, tvrde analitičari.

Izgubi li neku od njih, moraće to nadoknaditi osvajanjem jedne iz tzv. Sunčanog pojasa (Sun Belt) Džordžije, Sjeverne Karoline ili Arizone u kojima je Tramp u neznatnoj prednosti po anketama. Izgubi li, pak, najveću od njih Pensilvaniju, moraće osvojiti čak dvije. Mnogi zbog toga upravo tu saveznu državu smatraju ključnom za oboje kandidata.

German Daily News - All Rights Reserved ©