AUTOR:M.J. GDNUS
Američke agencije za nacionalnu bezbjednost upozoravaju da će inauguracija novoizabranog predsjednika Donalda Trampa biti „privlačna potencijalna meta“ za nasilne ekstremiste, iako kažu da nema konkretnih kredibilnih prijetnji.
Potencijalni počinioci, posebno oni sa „izbornim pritužbama“, mogu da vide polaganje zakletve novoizabranog predsjednika kao „posljednju priliku da utiču na izborne rezultate putem nasilja“, napisala je grupa obavještajnih i agencija za sprovođenje zakona u proceni prijetnji, koja nije javno objavljena, a u koje je uvid imao Politico.
Zabrinutost agencija odražava pojačano političko i potencijalno nasilno okruženje u kojem će Tramp preuzeti vlast.
Policija, takođe, pojačava bezbjednosne napore za 20. januar. Policijske jedinice iz cijele zemlje će stići u Vašington dok će gradska policijska uprava biti pojačana sa oko 4.000 policajaca, rekla je šefica policije Pamela Smit na konferenciji za novinare u ponedjeljak.
Ukupno će na licu mjesta biti oko 25.000 pripadnika policije i vojnog osoblja kako bi obezbijedili inauguraciju, rekao je Met Mekul, specijalni agent zadužen za terensku kancelariju Tajne službe u Vašingtonu na konferenciji za novinare.
Zvaničnici su mjesecima bili u stanju pripravnosti nakon dva pokušaja atentata na Trampa tokom kampanje 2024. i nedavnih napada ove godine u Nju Orleansu i Las Vegasu.
Procena prijetnji, koju su sačinili FBI, Tajna služba, policija Kapitola, vlada Vašingtona i policijska uprava Vrhovnog suda, iznijela je mnoštvo scenarija iz noćnih mora i tipove ljudi koji bi mogli da ih učine stvarnim.
Strani teroristi, domaći ekstremisti i vukovi samotnjaci mogli bi da iniciraju napade, kažu oni.
Zatim tu je Iran. Islamska Republika već dugo pokušava da ubije Trampa ili njegove savjetnike za nacionalnu bezbjednost kao osvetu za ubistvo generala Kasema Sulejmanija, koje je Tramp naredio tokom svog prvog mandata.
U proceni prijetnje se navodi da je 700.000 korisnika aplikacije za društvene mreže Telegram zaprijetilo atentatom na Trampa dan posle dana izbora, kao odgovor na video koji je objavila medijska grupa koja je povezana sa Korpusom islamske revolucionarne garde.
Zvaničnici za sprovođenje zakona takođe brinu da bi protesti oko inauguracije mogli postati burni.
Određene grupe su se prijavile za dobijanje dozvole za demonstracije, uključujući neke koje su ranije organizovale proteste koji su završeni hapšenjima.
„Prošli protesti nekih od ovih pojedinaca uključivali su blokade saobraćaja, ulazak na posjed, uništavanje imovine i pružanje otpora hapšenju“, dodaje se u procjeni prijetnje ali bez pojedinosti o ideologijama ovih demonstranata.
U dokumentu se takođe navodi da su protesti u vezi sa sukobom u Gazi poremetili Kapitol Hil uz malo upozorenja i da bi borbe tamo mogle da inspirišu ekstremiste u državi.
Dokument je slično formatiran kao i procjena prijetnji koje su agencije poslale 2021. prije inauguracije predsjednika Džoa Bajdena. Uporedo, dokumenti prikazuju kako su se opasnosti promijenile u posljednje četiri godine – posebno u vezi sa iranskim prijetnjama Trampu i tenzijama koje je podstakao rat u Gazi.